ZAPRASZAMY

Poniedziałek - Piątek
800 - 2000

Sobota
800 - 1400

94 354 66 66

Armii Krajowej 3
Kołobrzeg

Protetyka

Protetyka stomatologiczna jest to dział zajmujący się odtwarzaniem brakujących zębów, odbudową po uszkodzeniach oraz zmianą kształtu. Oferujemy wygodne i estetyczne rozwiązania w postaci stałych (nie dających się wyjąć z ust), ruchomych (dające wyjąć się z ust) lub mieszanych (zawierających zarówno stałe jak i wyjmowane elementy) uzupełnień protetycznych.


Korony i mosty
Odtwarzają braki pojedynczych zębów lub braki między zębowe. Za pomocą korony możemy odtworzyć brak anatomicznej korony spowodowany urazem lub zniszczeniem, wtedy gdy nie jest już możliwa odbudowa za pomocą wypełnienia.
W przypadku gdy korzeń zęba jest za słaby by odtworzyć na nim koronę, wykonujemy wkład koronowo-korzeniowy. Wkład koronowo-korzeniowy jest to sztyft, odlewany z metalu, który umieszczamy w kanale korzenia. Na wkładzie mocujemy koronę, która jest estetycznie dopasowywana do pozostałych zębów.
Most pozwala na uzupełnienie występującego braku w łuku zębowym. Uzupełnienie brakującego zęba, bądź zębów, następuje poprzez dowieszenie go do zębów sąsiednich. Wymaga to oszlifowania przylegających zębów, które stają się filarami mostu. Most jest połączony na stałe z filarami zębowymi (zacementowany) i pacjent nie może go zdejmować.
Korony i mosty wykonuje się z różnych materiałów. Najlepszym materiałem, który nie ulega starciu i przebarwieniom, jest porcelana. Porcelana napalana jest na podbudowę ze stopów metali (niklowe oraz bezniklowe). Cienka warstwa porcelany, ze względu na znajdujący się pod spodem metal, może u niektórych pacjentów dawać zabarwienie lekko sine przy dziąśle, w miejscu gdzie kończy się korona. Sposobem na to jest zastosowanie ceramicznej szyjki. Ceramiczna szyjka jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy uzupełnieniem pełnoceramicznym a klasycznym na podbudowie metalowej. Daje lepszy efekt bez znaczącego wzrostu kosztów.

Korony pełnoceramiczne
Najbardziej estetyczne ze względu na brak podbudowy metalowej. Dzięki temu korony te mają taką samą przezierność światła jak zęby naturalne. Korony pełnoceramiczne praktycznie nie odróżniają się niczym od reszty naturalnego uzębienia.

W sytuacji gdy ilość i jakość pozostałych zębów uniemożliwia wykonanie uzupełnień stałych, alternatywnym rozwiązaniem są uzupełnienia ruchome, czyli protezy. Zarówno w protezach akrylowych, jak i szkieletowych istnieje możliwość indywidualnego przygotowywania zębów, tak aby zaznaczyć na nich wszystkie indywidualne cechy pacjenta.


Protezy akrylowe (osiadające)
Wykonywane są w przypadku całkowitego bezzębia lub w przypadku braków kilku zębów. Proteza taka wykonana jest z cienkiej warstwy akrylu, który wypełnia płytę podniebienia oraz brakujących zębów. Dzięki płycie protezy siły stwarzające nacisk przy żuciu i gryzieniu są rozkładane równomiernie, na miękkie tkanki, co daje większy komfort użytkowania.



Protezy szkieletowe
Różnią się od akrylowych materiałem z którego są wykonane. W przypadku protez szkieletowych na podniebieniu zamiast akrylu stosowana jest cienka konstrukcja metalowa z bardzo lekkiego i wytrzymałego metalu (chrom, kobalt). Mocowane są one za pomocą klamer. Protezy te w sposób naturalny rozkładają siły żucia na istniejące zęby co pozwala na zachowanie dużej stabilizacji i komfortu użytkowania.



Protezy szkieletowe acetalowe
Stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. Protezy te wykonane są z acetalu - materiału termoplastycznego o wysokiej homogeniczności, elastyczności, odpornego na zginanie. Idealne dla osób z alergią na metale, nie wywołują reakcji alergicznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z acetalu protezy są lekkie i estetyczne. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł i podniebienia Pacjenta.



Protezy akrylowe na zatrzaskach kulowych na wkładach koronowych.
Zatrzask mocuje się na wkładzie korzeniowym – jeśli Pacjent posiada zęby, których korzenie uda się uratować. Po zdjęciu protezy na podłożu protetycznym pozostaje metalowy pin lekko wystający nad dziąsło. Takie rozwiązanie daje dodatkowe utrzymanie dla akrylowej protezy całkowitej. Siły żucia przenoszone są częściowo na korzenie zębów na których umieszczone są zatrzaski. Daje to uczucie "własnych zębów" podczas gryzienia.



Protezy szkieletowe mogą być mocowane na specjalnych zatrzaskach, zasuwach bądź koronach teleskopowych są to wtedy tzw. protezy kombinowane. Protezy te składają się z kilku elementów protetycznych, które tworzą jedną całość. Protezy kombinowane nie posiadają widocznych metalowych klamer, tak niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzupełnienia.


Protezy szkieletowe bezklamrowe na zatrzaskach
Należą do najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Utrzymanie i stabilność tego rodzaju protez szkieletowych zapewnione jest dzięki wykorzystaniu zatrzasków. W celu przymocowania zatrzasku trzeba oszlifować ząb filarowy i założyć na niego koronę porcelanową z przymocowanym do niej zatrzaskiem. W ten sposób zapewniona jest odpowiednia wytrzymałość i estetyka takiego uzupełnienia.



Protezy szkieletowe na teleskopach
Stosowane są często przy małej ilości pozostałych zębów (często tylko dwóch) , kiedy niemożliwe jest wykonanie mostów porcelanowych. Protezy te są całkowicie nieruchome, nie posiadają widocznych klamer i są łatwe w utrzymaniu higieny. Opierają się one częściowo na błonie śluzowej i na koronach teleskopowych. Korona teleskopowa składa się z dwóch części – metalowej korony wewnętrznej zacementowanej na oszlifowanym zębie lub implancie oraz zewnętrznej, osadzonej w protezie. Elementy łączenia są niewidoczne i bardzo mocno osadzają protezę na zębach lub implantach.



Poniżej odnośnik do dodatkowych informacji w postaci przyjaznych animacji i opisów.

Korony dentystyczne Zobacz
Mosty stomatologiczne Zobacz
Protezy zębowe Zobacz

© 2009-2024 Stomatologia Kołobrzeg