ZAPRASZAMY
Poniedziałek - Piątek
800 - 2000
Sobota
800 - 1400
94 354 66 66 |
Armii Krajowej 3
Kołobrzeg
Stomatologia dziecięca polega nie tylko na leczeniu ale przede wszystkim na zapobieganiu problemów stomatologicznych. Regularne wizyty u stomatologa powinny rozpocząć się dosyć wcześnie, nawet już około pierwszego roku życia, w chwili ukazania się pierwszych ząbków.
W celu przekonania dziecka, że wizyta u stomatologa może być ciekawa a nie tylko kojarzyć się z bólem proponujemy wizyty adaptacyjne. Dziecko zapoznaje się z lekarzem, gabinetem, przyrządami jakich używa lekarz, dzięki czemu następna wizyta nie już tak stresująca dla dziecka. Wizyty małych pacjentów poza sprawdzeniem rozwoju jamy ustnej mają na celu udzielnie wskazówek dotyczących pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych. Aby zapobiec przedwczesnej ekstrakcji zębów mlecznych należy zgłaszać się do stomatologa już w chwili zaobserwowania jakichkolwiek zmian na uzębieniu (przebarwienia, plamy).
W przypadku dzieci najczęstszym problemem jest próchnica pojawiająca się w wieku 2-3 lat, tzw. wczesna. Rozwija się ona bardzo szybko i nie leczona może doprowadzić do ekstrakcji zębów mlecznych, dlatego dzieci w tym wieku powinny regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Na tym etapie rozwoju uzębienia u dzieci stosowany jest zabieg zwany impregnacją. Zęby mleczne, w których wykryto próchnicę początkową maluje się watką nasączoną azotanem srebra oraz glukozą w celu zabezpieczenia ich przed dalszym rozwojem próchnicy. Zabieg wymaga 3 wizyt w odstępach tygodniowych. Jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku.
Kolejnym ważnym etapem jest pojawienie się zębów stałych. Poza wymianą uzębienia mlecznego na stałe pojawiają się także zęby trzonowe, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Ze względu na umiejscowienie w jamie ustnej, dostęp do nich jest bardziej ograniczony niż do pozostałych zębów, co wiąże się z koniecznością dokładniejszego doczyszczania tych zębów. W celu zabezpieczenia zębów trzonowych wykonuje się zabieg lakowania bruzd, jest to szczelne wypełnienie bruzd specjalnym lakiem, co chroni przed pojawieniem się próchnicy. Zalakowane zęby należy kontrolować w celu sprawdzania szczelności laku na regularnych wizytach.
Ważnym zabiegiem profilaktycznym jest także lakierowanie zębów. W tym celu używa się lakieru Fluor Protektor, ma to na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg jest bezbolesny i trwa do 15 minut. Zabieg ten należy powtarzać 2 do 4 razy w roku.
Należy pamiętać że systematyczność już w tak młodym wieku procentuje w późniejszych latach.
Dzielni pacjenci opuszczając gabinet otrzymują nagrody lub dyplomy, dzięki którym mogą być z siebie dumni.